Pręt ciągniony czy walcowany? Najważniejsze różnice

Ciągnienie i walcowanie to dwie najpopularniejsze metody produkcyjne prętów. Metody te mogą być stosowane zarówno na ciepło, jak i na zimno, wpływając na finalny efekt i ostateczną specyfikę materiału. Technologia produkcji w przypadku ciągnienia jest odmienna niż w przypadku walcowania, co z kolei wpływa na zakres wymiarowy i parametry oferowanych przez nas prętów. W naszym asortymencie znajdują się pręty ciągnione i walcowane wykonane z największą precyzją i najlepszymi walorami mechanicznymi.

Technika ciągnienia prętów – charakterystyka

Proces ciągnienia polega na wydłużeniu materiału wyjściowego i jednoczesnym zredukowaniu średnicy. Do wykonania prętów metodą ciągnienia wykorzystuje się szereg maszyn hutniczych, które odpowiadają za wysoką precyzję doskonałe właściwości mechaniczne. Produkt powstający metodą ciągnienia nie wymaga dalszej obróbki wykończeniowej. W procesie ciągnienia wykorzystywane są matryce przeznaczone do nadania stali ciągnionej określonych kształtów. Najczęściej ciągnienie odbywa się na zimno, jednak w niektórych przypadkach korzysta się z tej metody obróbki również na gorąco.

Kiedy stosuje się metodę ciągnienia prętów?

Ten rodzaj obróbki wykorzystywany jest w sytuacji, kiedy oczekuje się wysokiej precyzji i jakości wykonania, a także właściwości mechanicznych. Proces ciągnienia pozwala również zachować pierwotne właściwości materiału. Dodatkowo jest to skomplikowany proces  technologiczny, który wykorzystywany jest, gdy nadrzędnym celem jest uzyskanie gładkiej i precyzyjnie wykończonej powierzchni. Co istotne - metoda ciągnienia nie powoduje zmian w wewnętrznej strukturze materiału. Ciągnienie jest stosowane również w sytuacji, gdy walcowanie okazuje się zbyt mało precyzyjne, a także w sytuacji, gdy obniżenie pierwotnych właściwości i elastyczności nie jest pożądane.

Zastosowanie prętów ciągnionych jest naprawdę szerokie - są one kluczowym elementem placów budowy, ale poza tym są wykorzystywane są do zbrojenia betonu oraz do budowy systemów ogrodzeniowych czy maszyn przemysłowych.

Czym jest technika walcowania prętów?

Walcowanie to proces, podczas którego dochodzi do degradacji nanostruktury obrabianego materiału. Walcowanie prętów na zimno powoduje, że tracą one swoje pierwotne właściwości. Z kolei w przypadku walcowania na ciepło zmiany te nie są aż tak zauważalne jak  przy walcowaniu na zimno. Walcowanie jest procesem produkcji, który wpływa na zmianę wytrzymałości i elastyczności, w zależności od wyboru technologii obróbki, a dokładniej walcowania na zimno lub na gorąco.

Z techniki walcowania korzysta się wtedy, gdy oczekiwana jest metoda obróbki plastycznej metali (w tym stali), która pozwala na uzyskanie dużej powtarzalności wyniku. Dzięki technologii walcowania można wytwarzać np. szyny kolejowe, koła zębate, koła wagonów i obręcze.

Walcowanie prętów na zimno

Na pierwszy rzut oka walcowanie na zimno nie różni się szczególnie od walcowania na gorąco - w obu przypadkach procedura wygląda początkowo bardzo podobnie. Dopiero na późniejszych etapach procesu plastycznej obróbki metali po schłodzeniu pręt walcowany na zimno będzie poddany dalszej obróbce. Zaletą obróbki walcowania na zimno jest możliwość uzyskania gładszych i precyzyjniej wykończonych powierzchni.

Walcowanie prętów na gorąco

Walcowanie na gorąco jest procesem, w trakcie którego stal podgrzana do wysokiej temperatury  przechodzi przez odpowiednio dobranych zestaw walców, zmieniając swoje rozmiary i właściwości. Metoda na gorąco powoduje częściową utratę wytrzymałości stali i pozwala uzyskać produkt o mniejszej dokładności, jednak zaawansowane technologie pozwalają ograniczyć te skutki do minimum.

Jakość i zaawansowanie parku maszynowego

W firmie Polstal dysponujemy rozbudowanym parkiem maszynowym, w którym znajdują się wysokogatunkowe urządzenia produkcyjne. Nowoczesność i skuteczność maszyn, z których korzystamy mają wpływ na to, że możemy uzyskać najwyższą jakość i precyzję wykonania końcowego produktu. Do produkcji prętów ciągnionych okrągłych wykorzystujemy nie tylko wieloletnie doświadczenie i profesjonalną wiedzę, ale przede wszystkim zaawansowany technologicznie park maszynowy, który gwarantuje sukces przy realizacji każdego zlecenia.

Pręty ciągnione a walcowane – różnica

Podstawowa różnica pomiędzy prętami walcowanymi a ciągnione polega na tym, że ciągnienie jest zdecydowanie bardziej precyzyjną metodą obróbki stali, z kolei walcowanie umożliwia uzyskanie pożądanych efektów w krótszym czasie. Każda z metod posiada jednak swoje cechy charakterystyczne i wyjątkową specyfikę. Aby dokonać najlepszej decyzji, kluczowym jest poznanie indywidualnych potrzeb, oczekiwań i kryteriów klienta. Chętnie w tym pomagamy, dlatego w razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości - prosimy o kontakt.

Cena prętów ciągnionych

Koszt prętów ciągnionych uzależniony jest od wymiarów produktu, metody obróbki oraz kształtu elementów. Aby poznać cenę poszczególnych produktów - zapraszamy do kontaktu ze specjalistami firmy Polstal, a przygotujemy indywidualną wycenę i ofertę, która sprosta wymaganiom nawet najbardziej wymagających klientów. Realizujemy zlecenia od wielu lat, dzięki czemu możemy oferować atrakcyjne ceny za najwyższą jakość finalnego produktu.

Jeżeli interesuje Cię koszt prętów ciągnionych okrągłych - wyślij do nas w tej sprawie zapytanie, a odpowiemy najszybciej jak to tylko możliwe.